Elektroniczna Rozrywka Online Źródłem Nowych Ciekawych Dróg Kariery Zawodowej

Elektroniczna Rozrywka Online Źródłem Nowych Ciekawych Dróg Kariery Zawodowej -

Na naszych oczach ma miejsce największa w dotychczasowej historii ludzkości rewolucja technologiczna. Rozwój algorytmów sztucznej inteligencji, wszechobecna automatyzacja i cyfryzacja oraz postępująca mobilność napędzają rozkwit szeroko rozumianej elektronicznej rozrywki. Dzięki temu powstaje wiele nowych profesji i sposobów na karierę zawodową. Istnieje jednak obawa czy algorytmy sztucznej inteligencji nie zastąpią ludzi – w przypadku niektórych zawodów jest to nieuniknione, ale w ich miejsce powstaną nowe.

W dzisiejszych czasach, przy praktycznie nieograniczonym dostępie do wiedzy i mnogości metod jej zdobywania, realne jest też przebranżowienie się. Jakie najciekawsze zawody powstały dzięki nowym technologiom, które znane profesje powoli przestają istnieć oraz kogo najchętniej poszukują obecnie rekruterzy?

Które popularne profesje zaczynają tracić na swoim znaczeniu?

         Według prognoz Polskiej Agencji Rozwoju przedsiębiorczości, na rynku pracy coraz częściej będą poszukiwani specjaliści, szczególnie z branży IT, cyfrowej rozrywki, a także z branż związanych z biotechnologią, energetyką i nanotechnologią, a coraz rzadziej będą zatrudniani przedstawiciele zawodów opartych wyłącznie na pracy fizycznej, którą można zautomatyzować, ucierpią też osoby związane z rolnictwem, górnictwem i kopalnictwem. Jak rynek pracy będzie kształtował się w nieco dalszej przyszłości przewidzieć jest trudniej, ale na pewno pożądane zawody przyszłości będą miały związek ze sztuczną inteligencją, rynkiem energii odnawialnych, medycyną oraz rozwojem innowacyjnych technologii oraz elektronicznej rozrywki online. Przykładem są profesjonalne serwisy hazardowe i kasyna internetowe, dostępne zarówno za pośrednictwem dedykowanej aplikacji mobilnej, jak i strony internetowej, tak jak w przypadku ice-kasyno-pl.com . One także zatrudniają szereg specjalistów w różnych działach.

Nowe zawody przyszłości – jak zmienić swoje kompetencje?

         W dzisiejszych czasach coraz więcej osób staje przed koniecznością przebranżowienia się. Na szczęście dzięki Internetowi i praktycznie nieograniczonemu dostępowi do wiedzy jest to realne i stosunkowo łatwe. Najpopularniejsze możliwości nabycia nowych kompetencji, to:

 • Edukacja formalna – studia, kursy i szkolenia stacjonarne
 • Szkolenia online – darmowe i płatne kursy w Internecie
 • Praktyka zawodowa – staż, wolontariat i praca dorywcza
 • Samokształcenie się – książki, filmy, podcasty, grupy i fora
 • Umiejętności miękkie – zdobywanie kompetencji ogólnych
 • Networkowanie – budowanie relacji i zbieranie kontaktów

Czy sztuczna inteligencja zabierze ludziom pracę czy da nową?

         Według prognozy analityków Goldman Sachs, w najbliższej przyszłości jedną czwartą profesji w USA i Europie zastąpi sztuczna inteligencja i wpłynie to korzystnie na gospodarkę. Przewiduje się, że SI może spowodować wzrost światowego PKB o 7% oraz zwiększyć globalną produktywność o 1,5% na przestrzeni najbliższych 10 lat. Dlatego firmy inwestują w AI. W 2022 roku wartość prywatnych inwestycji w technologie sztucznej inteligencji wyniosła prawie 92 miliardy euro, co jest 18-krotnym wzrostem w skali dekady. Co za tym idzie, rośnie też liczba ofert dla specjalistów AI – w USA z 1,7% w 2021 roku do 1,9% rok później. Z kolei ilość osób na stanowiskach kierowniczych związanych z SI wzrosła w USA trzykrotnie przez ostatnie 5 lat. Tendencja ta staje się normą na całym świecie – coraz więcej firm będzie rekrutować specjalistów, programistów i analityków zajmujących się algorytmami sztucznej inteligencji bazujących na technologii uczenia maszynowego i symulacji funkcjonowania ludzkiego mózgu.

Przyszłościowe profesje związane z nowymi technologiami

         Zatem jakie zawody przyszłości będą miały największe wzięcie w nadchodzących latach?

 • Programista AI – projektujący, programujący i wdrażający systemy SI
 • Analityk danych – zbieranie, analiza i interpretacja zbiorów informacji
 • Specjalista ds. cyberbezpieczeństwa – ochrona przed atakami z zewnątrz
 • Grafik komputerowy – odpowiedzialny za stronę wizualną i animacje
 • Krupier w kasynie live – kasyna online zatrudniają profesjonalną obsługę
 • Kariera w e-sporcie – zawodnik, trener, agent, menadżer, organizator, PR      
 • Webmaster / webdesigner – projektujący i zarządzający stronami www
 • Ekspert ds. kryptowalut – doradzający jak inwestować w kryptowaluty
 • Analityk rynku – badający konkurencję, bieżące trendy i kierunki rozwoju
 • Nowoczesna medycyna – biotechnologia, genetyka, inżynieria biomedyczna
 • Inżynieria materiałowa – nanotechnologia i inteligentne materiały